Programowy oraz twardo-drutowy sposób integracji i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi
Programowy sposób integracji i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi
Programowy sposób sterowania i monitoringu central systemów ochrony przeciwpożarowej może być realizowany bezpośrednio przez procesy komunikacyjne serwera SO-5S, terminala operatorskiego TO-1S lub koncentratora SO-55B-KSP, przy wykorzystaniu różnych interfejsów komunikacyjnych (Ethernet, RS-232, RS-485, RS-422).
Ze względu na znaczące różnice w rozwiązaniach stosowanych przez producentów poszczególnych modeli central (SSP, oddymiania, gaszenia, itp.) i w funkcjonalności udostępnianych protokołów komunikacyjnych, ostateczna ilość i rodzaj sygnałów monitoringu i sterowania oraz to, czy centrala połączona będzie bezpośrednio z serwerem, z terminalem operatorskim, czy poprzez koncentrator, ustalane jest indywidualnie w zależności od możliwości technicznych.
„Twardo-drutowy” sposób integracji i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi
„Twardo-drutowy” sposób sterowania i monitoringu urządzeń automatyki pożarowej może być realizowany poprzez moduły wejść/wyjść dwustanowych serii DCM 100, które współpracują z koncentratorem SO-55B-KSP po protokole Modbus RTU.
Sposób ten jest wykorzystywany do bezpośrednich połączeń z urządzeniami i z centralami, które nie posiadają odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego.
Jest też często stosowany równocześnie z integracją programową dla przekazywania do systemu integrującego zbiorczych sygnałów alarmu z poszczególnych stref pożarowych i oddymiania oraz do wymuszania zmian scenariusza pożarowego, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo całego systemu.
Przeczytaj też > Jakimi cechami powinny charakteryzować się systemy integrujące urządzenia przeciwpożarowe? Część 3/5