Znaczenie koncepcji integracji systemów bezpieczeństwa

 

integracja.jpg

 

Początkiem udanego procesu integracji systemów bezpieczeństwa jest wykonanie kompletnej koncepcji. Ważne jest zarówno dobre rozpoznanie potrzeb inwestora, jak i wskazanie możliwych rozwiązań, których inwestor może nie znać. Dopiero wtedy przychodzi czas na uzgodnienia końcowych wytycznych projektowych.

Tworzenie koncepcji integracji jest często marginalizowanym etapem prac projektowych, jednak to właśnie wtedy określa się podstawowe założenia uwzględniające wiele czynników związanych z charakterystyką obiektów i systemów bezpieczeństwa (modernizacja uwzględniająca wykorzystanie istniejących elementów lub kompletnie nowe urządzenia i systemy). Właśnie wtedy jest czas na rozpoznanie, czy planowane do wdrożenia elementy są w stanie współpracować przy pomocy protokołów komunikacyjnych lub bibliotek, czy jednak należy korzystać z mniej finezyjnej integracji twardodrutowej lub często problematycznych i kosztownych serwerów OPC.

 

Czy modernizować istniejące systemy bezpieczeństwa?

 

Warto rozważyć modernizację pewnych systemów bezpieczeństwa, uzyskując w efekcie większe możliwości. Przykładem może być telewizja dozorowa. Wymiana nadal działającego systemu, ale starszej generacji, pozwoliłaby na osiągnięcie lepszego poglądu sytuacyjnego poprzez uzyskanie lepszej jakości i rozdzielczości obrazów. Umożliwiłoby też na przykład wyciąganie pojedynczych strumieni lub klatek z urządzeń i łączenie ze zdarzeniami innych integrowanych systemów bezpieczeństwa, jak SKD czy SSWiN. Inną zaletą modernizacji systemu CCTV/VSS jest możliwość włączenia dodatkowych analiz online obrazów lub całych grup kamer pod kątem rozpoznanych, bieżących problemów. Korzyści związanych z modernizacją CCTV/VSS jest dużo więcej i są one zróżnicowane w zależności od tego, z jakich źródeł korzystamy (kamery/rejestratory) i z jakim systemem integrującym zostaną ostatecznie powiązane.

 

Współpraca projektanta integracji z inwestorem

 

Projektant, w ramach tworzenia koncepcji integracji systemów bezpieczeństwa, powinien wspólnie z inwestorem spojrzeć w przyszłość, aby system mógł spełniać swoją rolę również za kilka lat. Nawet jeśli uda się wykonać integrację w jednej lokalizacji, a na przykład inwestor posiada więcej obiektów, to wykorzystana platforma może uniemożliwić komfortową pracę w strukturze obiektów rozproszonych.

Poprawienie fundamentalnych błędów popełnionych na początku może okazać się kosztowne w przyszłości.

Wraz z rozbudową systemu konieczne może okazać się przenoszenie lub przebudowywanie lokalnych punktów nadzoru systemu. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia związane z możliwością rozbudowy i przepustowości sieci TCP/IP, która jest najczęściej głównym nośnikiem informacji w systemie integrującym.

W następstwie powyższych ustaleń powstaje koncepcja zintegrowanego systemu bezpieczeństwa, która uwzględnia jego skalowalność, czyli możliwość dostosowania go w przyszłości do rozwoju obiektu lub systemów. Ustalony zostaje kształt systemu wraz z charakterystyką jego funkcji i wyznaczonymi zadaniami, które mają realizować poszczególne elementy. Dopiero wtedy powstaje projekt, który powinien zawierać szczegóły umożliwiające wykonawcy poprawne przygotowanie obiektu do pracy.

------------------------------------------------------------

Autorem tekstu jest Sławek Staniak, Kierownik Projektu Telbud S.A., specjalista z zakresu systemów bezpieczeństwa i wdrożeń systemów integrujących klasy PSIM

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszej strony internetowej, utrzymać sesję użytkownika po zalogowaniu i określić profil użykownika w celu wyświetlania dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij Akceptuj, jeśli nie Odrzuć.