Jak działają systemy antydronowe

Systemy antydronowe wykrywają, identyfikują i neutralizują drony stosując do tego różne technologie i metody. Używają radarów, kamer i specjalnych detektorów widma radiowego do monitorowania przestrzeni powietrznej i wykrywania dronów. Po wykryciu zagrożenia systemy antydronowe mogą zakłócać sygnał, przechwytywać, blokować lub neutralizować drony, żeby zabezpieczyć obiekt przed potencjalnymi zagrożeniami.

Antydron.jpg

Radary

Wykorzystując zjawisko fali odbitej, radary mogą dokładnie określić położenie drona. System antydronowy przetwarza w czasie rzeczywistym dane z radarów, klasyfikuje wykryte obiekty na podstawie charakterystyki poruszania się i określa ich rodzaj. Jeśli jest to bezzałogowy statek powietrzny, system inicjuje działania zmierzające do jego neutralizacji. Dla poprawnego działania radar powinien być ustawiony w odpowiednim miejscu. Radar wymaga też odpowiedniej konfiguracji uwzględniającej wpływ warunków, w którym działa.

Kamery

Po wykryciu bezzałogowego statku powietrznego przez system antydronowy, automatycznie skierowana w jego stronę kamera śledzi i rejestruje obraz. W czasie rzeczywistym kamera informuje o kształcie, wielkości, wyposażeniu czy zachowaniu drona. System antydronowy może być też wyposażony w kamery termowizyjne.
W przypadku incydentów z udziałem dronów obraz z kamery może być zapisywany i wykorzystywany jako materiał dowodowy.

RF - radiowe odbiorniki fal

RF-y (ang. radio frequency) wspomagają pracę radaru. RF-y to radiowe odbiorniki przechwytujące fale emitowane przez drony i przez pilota sterującego dronem. Nastawione są jedynie na fale radiowe o częstotliwości od 2,4 – 5,8 GHz, dzięki czemu potwierdzają obecność drona wykrytego przez radar. Dzięki zastosowanie większej liczby odbiorników RF możliwe jest określenie lokalizacji pilota i drona.

Jammery

Na system antydronowy składają się również jammery. Są to urządzenia zakłócające sygnały radiowe emitowane przez drony. Jammer przeszkadzając w komunikacji powoduje, że operator drona traci nad nim kontrolę. Jammer może także zakłócać działanie systemów nawigacyjnych dronów. Pilot traci kontrolę nad dronem, który ląduje lub wraca do punktu startowego.

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszej strony internetowej, utrzymać sesję użytkownika po zalogowaniu i określić profil użykownika w celu wyświetlania dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij Akceptuj, jeśli nie Odrzuć.