Jak automatyzacja przyczynia się do większej efektywności systemu ochrony obiektów

Oprogramowanie integrujące systemy zabezpieczeń technicznych umożliwia automatyzację procesów związanych z ochroną obiektów, co przyczynia się do większej skuteczności, efektywności i reaktywności systemu ochrony. Poniżej kilka przykładów na to, jak automatyzacja może przyczynić się do większej skuteczności, efektywności i reaktywności systemu ochrony.

Połączenie różnych systemów pozwala na centralne zarządzanie i koordynację tych systemów. Umożliwia ustalenie reguł i scenariuszy, które określają, jakie działania powinny być podjęte w odpowiedzi na konkretne zdarzenia. Jeśli na przykład zostanie wykryte włamanie w określonym obszarze, system od razu wysyła powiadomienie do odpowiednio zlokalizowanych służb ochrony i jednocześnie uruchamia nagranie alarmowe z kamer, włączając tryb śledzenia czy doświetlenie sceny światłem, jednocześnie generując automatyczne komunikaty w systemie rozgłoszenia komunikatów.

automatyzacja.jpg

fot.: kontrola dostępu i monitoring wizyjny, źródło: zdjęcie stockowe

Oprogramowanie może automatycznie wywołać powiadomienia i alarmy w przypadku wykrycia nieprawidłowości lub naruszeń bezpieczeństwa z zachowaniem priorytetów oraz według określonych stref działania służb ochrony. Powiadomienia te będą wysyłane do odpowiednich służb ochrony, personelu zarządzającego obiektem, a nawet do użytkowników mobilnych, umożliwiając szybką reakcję na zdarzenia.

System integrujący może wspomagać automatyzację procedur awaryjnych. Może też dawać cenne informacje do centrów dowodzenia. W przypadku wykrycia pożaru, system integrujący wspomaga kierującego akcją gaśniczą, wskazując dane z systemu kontroli dostępu, które dotyczą liczby osób przebywających w danych budynkach lub na poziomach tych budynków, przekazując informację z monitoringu wizyjnego o stanie dróg ewakuacyjnych, otwierając szlabany i bramy dla sprawnej ewakuacji lub w trakcie relokacji akcji gaśniczej.

Oprogramowanie może uwzględniać harmonogramy i godziny pracy obiektu. Przykładowo, możliwe jest ustawienie harmonogramów ustalających dostęp po godzinach pracy do określonych pomieszczeń na poziomie depozytora kluczy, jak i przy użyciu czytników zbliżeniowych czy biometrycznych. Możliwe jest również rozbrojenie alarmu w określonych pomieszczeniach lub otwarcie określonych przejść i wjazdów.

-----------------------------------------------------------

Autorem tekstu jest Sławek Staniak, Kierownik Projektu Telbud SA, specjalista z zakresu systemów bezpieczeństwa i wdrożeń systemów integrujących klasy PSIM

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszej strony internetowej, utrzymać sesję użytkownika po zalogowaniu i określić profil użykownika w celu wyświetlania dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij Akceptuj, jeśli nie Odrzuć.