Czym jest świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego?

Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego to dokument, który potwierdza zdolność przedsiębiorcy do zagwarantowania ochrony informacji niejawnych jednostkom zlecającym realizację umów lub zadań.

Jeśli wykonanie umowy związane jest z dostępem do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „poufne”, „tajne” lub „ściśle tajne”, przedsiębiorca musi posiadać odpowiednie świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Właściwe uprawnienia, jak poświadczenie bezpieczeństwa, aktualne przeszkolenie z ochrony informacji niejawnych, stosowanie zasady „need-to-know” (dostęp ograniczony jest do informacji niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych przez określoną osobę) powinny posiadać osoby zatrudnione przez przedsiębiorcę realizującego umowy lub zadania.

Secret.jpg

zdjęcie stockowe

Kto wydaje świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego?

Świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego wydaje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego, które ustalają zdolność przedsiębiorcy do ochrony informacji niejawnych pod różnymi względami, np. organizacyjnymi, kadrowymi czy finansowymi. Postępowanie bezpieczeństwa przemysłowego sprawdza zarówno przedsiębiorcę, jak i osoby ubiegające się o dostęp do informacji niejawnych.

Najważniejsze obowiązki organizacji, która zleca realizację umowy związanej z dostępem do informacji niejawnych, jest zamieszczenie w umowie instrukcji bezpieczeństwa przemysłowego. Instrukcja ta powinna dokładnie określić wymagania dotyczące ochrony informacji niejawnych, skutki i zakres odpowiedzialności wynikających z niewykonania lub niewłaściwego wykonania obowiązków wynikających z ustawy, a także nieprzestrzegania warunków wskazanych w instrukcji. Obowiązkiem jednostki zlecającej jest też określenie klauzuli tajności materiałów wytworzonych przez przedsiębiorcę w trakcie wykonywania umowy oraz zasad postępowania z niejawnymi materiałami, które mają być przekazane przedsiębiorcy i wytworzone w związku z wykonywaniem umowy.

 

Rodzaje świadectw bezpieczeństwa przemysłowego i klauzule

Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego wydawane jest w zależności od stopnia zdolności przedsiębiorstwa do ochrony informacji niejawnych:

  • świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego pierwszego stopnia - potwierdzające pełną zdolność przedsiębiorstwa do ochrony informacji niejawnych,
  • świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego drugiego stopnia – potwierdzające zdolność do ochrony informacji niejawnych, ale z wyłączeniem możliwości przetwarzania ich w systemach teleinformatycznych przedsiębiorstwa,
  • świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego trzeciego stopnia – potwierdzające zdolność przedsiębiorcy do ochrony informacji niejawnych, ale z wyłączeniem możliwości ich przetwarzania w obiektach przez niego użytkowanych.

Przedsiębiorstwo, które podejmuje starania o wydanie świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego pierwszego stopnia, musi posiadać własny, akredytowany przez ABW lub SKW system teleinformatyczny.

Świadectwo potwierdzające zdolność do ochrony informacji niejawnych ma trzy rodzaje klauzul. Klauzula „ściśle tajne” potwierdza zdolność do ochrony informacji niejawnych przez 5 lat, klauzula „tajne” przez 7 lat, a klauzula „poufne” przez okres 10 lat od daty wystawienia.

 

Kogo nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego?

Obowiązek posiadania świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego nie dotyczy osób fizycznych, które wykonują działalność jednoosobowo i osobiście. Zdolność tych osób do ochrony informacji niejawnych potwierdza zaświadczenie o przeszkoleniu w tym zakresie oraz poświadczenie bezpieczeństwa, wydawane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

-------------------------------------

W 2012 roku uzyskaliśmy świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego pierwszego stopnia, potwierdzające pełną zdolność do ochrony i przetwarzania informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne”.

Sprawdź  https://telbud.pl/o-nas/sprawdz-nasze-uprawnienia-i-certyfikaty

-------------------------------------

Źródło informacji o świadectwie bezpieczeństwa przemysłowego: https://bip.abw.gov.pl/

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszej strony internetowej, utrzymać sesję użytkownika po zalogowaniu i określić profil użykownika w celu wyświetlania dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij Akceptuj, jeśli nie Odrzuć.