Telbud SA dla Tarczy Wschód - Defence24 Days 2025
Podczas panelu „Tarcza Wschód. Obrona i ochrona granicy Polski w czasie kryzysu i wojny” paneliści dyskutowali nad obecnym stanem oraz możliwościami rozwoju systemów obrony wschodniej granicy Polski.
W panelu udział wzięli wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, gen. dyw. Marek Wawrzyniak, gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, Tomasz Bujak - Prezes Zarządu TELBUD SA oraz Thomas Geißler, Senior Director Sales Defence z Rohde&Schwarz.

fot.: panel "Tarcza Wschód. Obrona i ochrona granicy Polski w czasie kryzysu i wojny”, źródło: opracowanie własne
Uczestnicy panelu o "Tarczy Wschód"
Minister Tomczyk podkreślił, że Tarcza Wschód to przede wszystkim program militarny, działający w trzech wymiarach: po pierwsze to zmiany terenowe, czyli tworzenie rowów przeciwczołgowych, ustawianiu zębów smoka czy struktur betonowych. Drugi to obszar innowacji, głównie opierający się o metody rozpoznania oraz współpracy z innymi służbami. Trzeci to wymiar społeczny, dotyczący problemów z łącznością, zasięgiem telefonii komórkowej oraz dostępem do infrastruktury. Dodał, że inwestycje to też szansa dla okolicznych gmin do zwiększenia inwestycji.
Tomasz Bujak, Prezes Zarządu TELBUD SA, poinformował, że obecnie oddano do użytku 450 km bariery elektronicznej, z czego TELBUD odpowiada za 400 km tej infrastruktury. Podkreślił również, że kluczowym celem w dalszym rozwoju zabezpieczeń granicznych powinna być inwestycja w skuteczne systemy antydronowe.

fot.: Prezes Zarządu TELBUD SA Tomasz Bujak prezentuje rozwiązania firmy dla Tarczy Wschód, źródło: opracowanie własne
Gen. dyw. Marek Wawrzyniak poinformował, że dzięki programowi Tarcza Wschód prywatni właściciele samodzielnie zgłaszają swoje grunty do rozważenia w ramach programu Tarcza Wschód. Zaznaczył także, że natura jest sprzymierzeńcem, co należy wykorzystać.
Z kolei gen. bryg. Stańczyk stwierdził, że podległe mu brygady, które tworzą Komponent Ochrony Pogranicza, są już aktywne w wyznaczonym obszarze. Wspomniał również o wyposażeniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, zaznaczając, że chociaż nadal działają jako lekka piechota, to biorą udział w programie Tułacz oraz pozyskują granatniki Carl Gustaf i inny sprzęt przeciwpancerny.
Thomas Geißler z firmy Rohde&Schwarz zauważył, że rozwijając zabezpieczenia wschodniej granicy Polski i Sojuszu, konieczne jest, aby były one zdolne do szybkiej i efektywnej adaptacji w obliczu nowych zagrożeń.
ARGUS PSIM - produkt wspierający ochronę i obronę granicy
W 7 edycji Defence24 Days udział wzięliśmy jako Złoty Partner wydarzenia. Swoje rozwiązania dedykowane programowi Tarcza Wschód przedstawiliśmy podczas bloku prezentacyjnego oraz na naszym stoisku firmowym.

fot. stoisko TELBUD SA podczas Defence24 Days, źródło - opracowanie własne
Na uroczystej Gali Defence24 Days 2025 przyznano Orły Bezpieczeństwa – nagrody, którymi uhonorowano osoby i instytucje mające istotny wkład w rozwój systemu bezpieczeństwa i obrony w Polsce.

fot.: Prezez Zarządu TELBUD SA odbiera nagrodę kategorii „produkt wspierający ochronę i obronę granicy” , źródło: Defence24
W kategorii „produkt wspierający ochronę i obronę granicy” zostaliśmy wyróżnieni za oprogramowanie ARGUS PSIM, które wspomaga ochronę granic Polski z Rosją i Białorusią. ARGUS PSIM to polskie rozwiązanie umożliwiające analizę i koordynację danych pochodzących z tysięcy różnorodnych czujników, z elementami sztucznej inteligencji. Dzięki wdrożeniu systemu ARGUS PSIM znacząco wzrosła efektywność działań Sił Zbrojnych RP oraz Straży Granicznej w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym na granicy Polski i Białorusi. System ARGUS PSIM pozostaje w pełni kontrolowany na poziomie krajowym i może być wzbogacany o nowe funkcje, w tym takie, które dotyczą wykrywania i przeciwdziałania wrogim dronom. Możliwości systemu ARGUS PSIM są zgodne z założeniami Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”.

fot.: Orzeł Bezpieczeństwa dla TELBUD SA, źródło: opracowanie własne
-----------------------------
Źródło informacji - serwis Defence24