Przejdź do treści

Walne Zwyczajne Zebranie Członków Oddziału Wielkopolskiego SITP

16 czerwca 2026 r., w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, odbyło się ważne wydarzenie dla wielkopolskiego środowiska pożarniczego. Członkowie Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa zgromadzili się na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym. Podczas zebrania podsumowano pięcioletnią kadencję ustępujących władz, nagrodzono osoby najbardziej zasłużone dla rozwoju ochrony przeciwpożarowej, podziękowano partnerom oraz dokonano wyboru kierownictwa na kolejną kadencję. W wydarzeniu uczestniczył nasz przedstawiciel, a Telbud SA otrzymał od SITP podziękowania za wsparcie i współpracę okazywaną przez minione lata.

SITP_WLKP_logo.jpg

Uczestnicy zebrania

Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego, Lech Janiak, który w swoim przemówieniu podkreślił wagę zaangażowania obecnych na sali członków. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście reprezentujący władze centralne stowarzyszenia, formacje mundurowe, a także świat nauki i biznesu współpracujący z branżą pożarniczą. Wśród zaproszonych uczestników znaleźli się m.in.:

  • Ireneusz Kopczyński – Sekretarz Generalny SITP,
  • st. bryg. Tomasz Wiśniewski – Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
  • st. bryg. Jacek Michalak – Komendant Miejski PSP w Poznaniu wraz ze swoim zastępcą, st. bryg. Grzegorzem Banaszakiem,
  • mł. bryg. Paweł Guzik – Zastępca Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu,
  • Mariusz Roga – Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego.

Słowa powitania skierowano również do kadry profesorskiej Politechniki Poznańskiej na czele z prorektor ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, prof. Justyną Grzymisławską, a także prof. Adamem Glemą, dr. inż. Łukaszem Polusem oraz dr. inż. Michałem Malendowskim.

Dyplomy, odznaczenia i legitymacje dla nowych członków

Podczas walnego zgromadzenia wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Prezes oraz Sekretarz Generalny uhonorowali osoby, których wieloletnia praca w szczególny sposób przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa pożarowego.
W trakcie uroczystości wręczono Honorowe Złote i Srebrne Odznaki Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) oraz Złote i Srebrne Odznaki SITP. Prezes Lech Janiak złożył również szczególne podziękowania prof. Adamowi Glemie za jego wieloletnie zaangażowanie w rozwój studiów podyplomowych na Politechnice Poznańskiej oraz organizację branżowych konferencji podczas targów BUDMA.
Ważnym elementem uroczystości było także oficjalne przyjęcie nowych członków stowarzyszenia, którzy odebrali swoje legitymacje członkowskie.

Telbud SA dla pożarnictwa

Jednym z głównych elementów działalności Wielkopolskiego Oddziału SITP jest stała współpraca z wyspecjalizowanymi firmami inżynierskimi, które jako członkowie wspierający aktywnie budują potencjał stowarzyszenia. Podczas uroczystości słowa szczególnego uznania skierowano do naszej firmy, która od wielu lat jest partnerem wielkopolskiego oddziału. Filarem tej współpracy jest działające przy Telbud SA Koło Zakładowe SITP, założone w 2021 roku przez pasjonatów i specjalistów zajmujących się systemami ochrony przeciwpożarowej w naszej firmie.

Walne_SITP_2026.jpg

Wytyczne dla systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe i ARGUS SIUP

Ważnym osiągnięciem członków Koła był aktywny udział w opracowaniu eksperckich wytycznych projektowania, instalowania, uruchamiania, obsługi i konserwacji systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe (SIUP). Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów zaangażowanych w projekt powstał dokument, który wyznacza standardy dla całej branży ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Efektem tych prac była publikacja wytycznych w formie książkowej w 2024 roku przez CNBOP-PIB oraz SITP (SITP WP-05:2024, CNBOP-PIB W-0007:2024). Opracowanie stanowi dziś cenne źródło wiedzy dla projektantów, instalatorów i użytkowników systemów bezpieczeństwa pożarowego..

wytyczne_SITP.jpg

Warto podkreślić, że Telbud SA jest producentem certyfikowanego przez CNBOP-PIB systemu zarządzania bezpieczeństwem pożarowym ARGUS SIUP. To nowoczesne rozwiązanie klasy PSIM umożliwia integrację instalacji przeciwpożarowych oraz systemów zabezpieczeń technicznych w jeden spójny system zarządzania bezpieczeństwem.

Telbud SA niezmiennie wspiera działalność SITP i aktywnie angażuje się w rozwój branży. Wyrazem uznania dla tego zaangażowania było wręczenie listu dziękczynnego dla Telbud SA przez Prezesa SITP, Lecha Janiaka. W imieniu spółki wyróżnienie odebrał Maciej Kaczmarek, przedstawiciel Koła Zakładowego SITP, projektant systemów ochrony technicznej.

Telbud_SA_SITP.jpg

Nowa kadencja zarządu Wielkopolskiego Oddziału SITP

Ustępujący zarząd przedstawił sprawozdania ze swojej działalności, podsumował zrealizowane zadania i uzyskał jednogłośne absolutorium. Istotnym punktem tej części spotkania było wyłonienie władz, które poprowadzą wielkopolski oddział przez kolejne pięć lat. Dowodem uznania dla dotychczasowego kierunku rozwoju oraz stabilności struktur było ponowne powierzenie funkcji Prezesa Zarządu Lechowi Janiakowi.

Walne_2026_SITP.jpg

------------------------------------------------

żródło zdjęć: Wielkopolski Oddział SITP i opracowanie własne

Autor: Redakcja Telbud SA
Opcje dostępności