Znaczenie procedur w zarządzaniu zintegrowanymi systemami bezpieczeństwa obiektów
Procedury, czyli jedna z ważniejszych funkcji platformy integrującej klasy PSIM, to zbiór podpowiedzi tworzących schemat postępowania dla operatora systemu w sytuacjach alarmowych. Włamania, napady, pożary czy inne ważne zdarzenia mogą być powodem stresu operatorów systemu, co może skutkować irracjonalnie podejmowanymi decyzjami przez obsługę.
Procedury systemu PSIM minimalizują zagrożenie
Procedury systemu PSIM prowadzą operatora krok po kroku przez wcześniej starannie zaplanowane etapy po to, aby zminimalizować zagrożenie dla ludzi oraz dóbr materialnych. Przejście przez większość procedur jest nieliniowe i zależne od wykonanych działań na skutek rozwoju sytuacji. Do każdego etapu przypisane są pola wyboru dotyczące podjęcia akcji przez operatora: TAK lub NIE. Ilość etapów składających się na procedurę może być dowolna. Procedury zostają uruchomione przez platformę PSIM jako skutek wystąpienia zdarzenia (alarm, awarię czy inne zdarzenie systemowe) lub uruchomione ręcznie przez operatora.
Przykłady działania procedury w systemie integrującym PSIM
Przykładem działania procedury jest wtargnięcie nieproszonego gościa na teren obiektu. Przez zintegrowany w platformie PSIM system sygnalizacji włamania i napadu (ochrona obwodowa), zostaje wywołany alarm. Alarm zostaje odnotowany w dzienniku zdarzeń systemu PSIM. Automatycznie zostaje zainicjonowana procedura, która trafia na stos, czyli zbiór wszystkich aktywnych procedur, uruchomionych przez system w wyniku wystąpienia zdarzeń. Operator systemu wykonuje pierwsze zalecenie rozpoczętej procedury dotyczące np. upewnienia się poprzez system telewizji dozorowej (STD), czy faktycznie ogrodzenie zostało sforsowane przez intruza. Dalej system podsuwa następne kroki do wykonania przez operatora. Może to być powiadomienie wytypowanych osób lub służb (z podaniem numerów lub automatycznym łączeniem, jeżeli system integruje również środki łączności) lub inne opcje zależne od obiektu i rodzaju ochrony. Procedura prowadzi w ten sposób operatora przez kolejne kroki zależne od rozwoju sytuacji w sposób zgodny z wymaganym postępowaniem polityką czy planem ochrony obiektu. Operator może zatrzymać procedurę lub wrócić do poprzedniego kroku.
Innym przykładem działania procedury może być sytuacja zwrócenia jej na stos przez operatora. Platforma PSIM integruje systemy działające w dwóch oddalonych od siebie budynkach. W jednym z nich następuje pożar, który uruchamia procedurę. Procedura trafia na stos i zostaje przejęta przez operatora z budynku, w którym jest pożar. Pierwszy etap procedury to potwierdzenie przez operatora zaistniałego pożaru poprzez wykorzystanie systemu kamer wizyjnych. Operator wybiera TAK dla potwierdzenia zdarzenia. Następnie wybiera TAK dla potwierdzenia alarmu przeciwpożarowego (Ważne! Sterowanie systemami przeciwpożarowymi jest możliwe tylko przy użyciu SIUP posiadającego odpowiednie certyfikacje oraz dopuszczenia CNBOP-PIB). Zostaje uruchomiony dźwiękowy system ostrzegawczy oraz ewakuacja budynku. W kolejnym kroku zostaje powiadomiona straż pożarna (o ile centrala SSP nie ma bezpośredniego połączenia z PSP). Operator w kolejnym etapie sprawdza za pomocą STD dostęp do hydrantów oraz możliwość przejazdu jednostek PSP przez bramę pożarową. Operator dalej czeka na kontakt z dowodzącym akcją pożarową i w jej ramach na polecenie kierującego akcją może wdrażać wcześniej zapisane scenariusze pożarowe jako dalsze kroki tej samej procedury lub odrębne procedury uruchamiane ręcznie.
W bardziej skomplikowanych sytuacjach alarmowych, wielu operatorów zintegrowanego systemu bezpieczeństwa może obsługiwać wiele procedur wywołanych w tym samym czasie. Procedury dotyczące różnych, występujących jednocześnie zdarzeń na terenie obiektu, pobierane i realizowane są ze stosu według przypisanych uprawnień do operatorów.
---------------------------------------------------------------------------
Autorem tekstu jest Sławek Staniak, Kierownik Projektu Telbud S.A., specjalista z zakresu systemów bezpieczeństwa i wdrożeń systemów integrujących klasy PSIM