Telbud SA dla polskiej transplantologii
Jesteśmy oficjalnym partnerem 24. i 25. edycji Biegu po Nowe Życie. Zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę, której celem jest wzrost poparcia społecznego dla medycyny transplantacyjnej i promocja świadomego dawstwa.
Dowiedz się, dlaczego 🙂
Historia Biegu po Nowe Życie
Pierwszy raz Bieg odbył się w 2011 roku. Organizacją zajęli się wtedy Przemysław Saleta, znany sportowiec, który w 2008 r. oddał nerkę swojej córce, oraz Arkadiusz Pilarz, aktualny dyrektor projektu.
W Wiśle miało miejsce dwanaście edycji wydarzenia, podczas gdy Warszawa gościła Bieg po Nowe Życie dziesięć razy. Jedna z edycji odbyła się online. W 2023 roku zorganizowano specjalną edycję w Gdańsku: Bieg po Nowe Życie – Pomorze na TAK. Dzięki zasięgowi i przesłaniu, Bieg znalazł się na liście najważniejszych polskich kampanii społecznych.
na zdjęciu: dyrektor projektu Arkadiusz Pilarz, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Najważniejsze w inicjatywie Biegu po Nowe Życie
Najważniejsze zawiera się między innymi w słowach Przemysława Salety:
„Większości osób tematyka przeszczepów kojarzy się z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się przede wszystkim ze zdrowiem. W Polsce nadal wykonuje się zbyt mało przeszczepów rodzinnych, kiedy osoba chora dostaje nerkę lub fragment wątroby od kogoś z rodziny. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości, że podarowali komuś bliskiemu normalne życie”.
na zdjęciu: Przemysław Saleta, współzałożyciel Biegu po Nowe Życie, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Poznaj historię superbohaterki ⬇
wideo: rozmowa z Łukaszem Ilskim – biorcą nerki po przeszczepie rodzinnym, źródło: https://www.youtube.com/@biegponowezycie3410
Inicjatywa pokazuje, że transplantacja to skuteczna metoda umożliwiająca powrót do normalnego życia. Usiłuje przełamać bariery społeczne blokujące świadome dawstwo narządów. Przyczynia się do upowszechnianie świadectw woli. Bieg ma prostą formę rekreacji – nordic walking, która ma udowodnić, że po przeszczepieniu można wrócić do aktywnego życia. Ważne są media, które angażują się w promocję idei oraz siła przyjaciół wydarzenia popierających ideę – osób po przeszczepieniu oraz znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, nauki, mediów i sportu.
fot. rozgrzewka przed startem Biegu, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Dzięki wsparciu partnerów możliwa jest organizacja wydarzenia na dużą skalę oraz dalsze podnoszenie świadomości na temat transplantacji.
Zobacz kronikę 24. Biegu po Nowe Życie ⬇
źródło: www.youtube.com/@biegponowezycie3410
Formuła wydarzenia w Wiśle
Impreza w Wiśle trwała od 17 do 19 maja 2024. Tradycją pierwszego dnia spotkania są od 2015 roku gale polskiej transplantologii, podczas których osobom oraz instytucjom i placówkom medycznym, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej transplantologii, wręczane są nagrody "Drugiego Życia".
W drugim dniu odbywa się bieg. Sztafetę nordic walking rozpoczynają znane osoby, aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy, po kilometrze na trasę ruszają osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy, po nich maszerują przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, kończy młodzież ze śląskich szkół ponadpodstawowych. Są skupieni na jednym – przekonaniu wszystkich, że donacja to wielki obowiązek każdego z nas, a transplantacja to najskuteczniejsza metoda leczenia wielu chorób.
Wśród znanych osób znaleźli się Przemysław Saleta, Jarosław Kret, Jerzy Mielewski, Halina Mlynkova, Piotr Gruszka, Angelika Cichocka. W gronie osób wspierających wydarzenie są profesorowie, m.in. Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Leszek Domański, Mariusz Kuśmierczyk, Bartosz Kubis i wielu innych cenionych ekspertów.
Honorowy patronat nad Biegiem objęła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Na trasę marszu wyruszyła w sztafecie Ministerstwa Zdrowia.
"Jestem pod ogromnym wrażeniem Biegu. Są tutaj osoby z przeszczepionymi sercami, płucami, nerkami, wątrobami, pokazywany jest cud życia" - mówi minister Izabela Leszczyna.
Udział minister zdrowia stanowił znaczący krok w historii Biegu.
fot.: sztafeta Ministerstwa Zdrowia, Bieg po Nowe Życie, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Prof. Roman Danielewicz – przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, regularnie uczestniczy w tym wydarzeniu.
„Bieg po Nowe Życie to wydarzenie, na które przyjeżdżają aktywne, pracujące, uczące się, realizujące swoje pasje osoby po transplantacjach z całej Polski. Obecność na tym wydarzeniu za każdym razem utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens. Myślę, że nie tylko mnie, ale także innych lekarzy, którzy biorą udział w Biegu" – mówi Danielewicz.
fot.: prof. Roman Danielewicz, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Gala Polskiej Transplantologii Drugie Życie
Podczas Gali Polskiej Transplantologii Drugie Życie wręczone zostały nagrody w kilku kategoriach. Po raz ósmy wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski. W kategorii "Aktywni po transplantacji" kapituła nagrodziła Rafała Kątnego. Kolejna kategoria to "Media o transplantacji", w tym roku wyróżnione zostało Polskie Radio Katowice. Nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie trafiła do UCK w Gdańsku. Nagroda została przyznana również w kategorii "Rok w polskiej transplantacji„, a otrzymał ją "Poltransplant". W kategorii "Osobowość polskiej transplantacji" nagrodzony został profesor Maciej Kosieradzki. W kategorii "Aktywni dla transplantacji" docenieni zostali Olga Łasak i Cezary Trybański.
"Nie byłoby Biegu po Nowe Życie, gdyby nie wsparcie znanych osób, sportowców, aktorów, muzyków, dziennikarzy. To dzięki nim możemy trafić z naszym przekazem do tak wielu ludzi" - podkreśla Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu.
fot.: Gala Polskiej Transplantologii, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
Zwycięska sztafeta Telbud SA
W 24. Biegu po Nowe Życie wzięły udział dwie sztafety pod przewodnictwem Telbud SA. Zwyciężyła sztafeta, którą poprowadził Prezes Zarządu Tomasz Bujak, wyprzedzając 86 ekip!
na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Pilarz, Tomasz Bujak, minister zdrowia Izabela Leszczyna, Przemysław Saleta; u góry z pucharem Cezary Trybański, źródło: materiały udostepnione przez organizatora
W składzie zwycięskiej sztafety byli także:
- Cezary Trybański, pierwszy polski zawodnik w lidze NBA,
- Łukasz Ilski – biorca nerki po przeszczepie rodzinnym,
- Bartłomiej Chrószcz – uczeń Zespołu Szkół Nr 1 w Tychach.
21 września 2024 w Warszawie kolejny Bieg, w którym też wystąpią dwie nasze sztafety.
-----------------------
Galeria zdjęć z 24. Biegu po Nowe Życie