TELBUD SA z nagrodą specjalną Biegu po Nowe Życie
W przededniu Biegu podczas Gali Polskiej Transplantologii, tradycyjnie odbywającej się w Hotelu Gołębiewski, zostały rozdane nagrody „Drugiego Życia”. Nagrody, jak co roku, stworzył Andrzej Pągowski. Galę poprowadziła Paulina Chylewska, natomiast o oprawę muzyczną i wielkie show zadbał zespół FEEL z Piotrem Kupichą w składzie. Wśród tegorocznych nagrodzonych jest także TELBUD SA, w kategorii „Nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie”.
.jpg)
fot. Prezes Zarządu Telbud SA odbiera "Nagrodę Specjalną Biegu po Nowe Życie", źródło: organizator Biegu
Nagrody wręczono także w kategoriach:
- "Aktywni po transplantacji" - Mariusz Mroziewicz,
- "Rok w polskiej transplantacji" - Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”,
- "Osobowość polskiej transplantologii" - profesor Michał Grąt,
- "Media o transplantacji" - Puls Medycyny,
- "Aktywni dla transplantacji" - dr Zygmunt Kaliciński.
Nowe życie dzięki transplantacji
Wyróżniony w kategorii „Aktywni po transplantacji” Mariusz Mroziewicz urodził się z wrodzonym blokiem przedsionkowo-komorowym. Będąc pod ciągłą opieką specjalistów, przez długi czas nie miał żadnych objawów. Kilkanaście lat temu jego stan zaczął się jednak pogarszać. Lekarze zdecydowali o konieczności wszczepienia stymulatora. Potem zdiagnozowano u niego kardiomiopatię rozstrzeniową. Jego stan coraz bardziej się pogarszał. Lekarze zdecydowali o konieczności przeszczepu. Nowe serce i nowe życie otrzymał 14 września 2011 w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
.jpg)
fot. uczestnicy Biegu po Nowe Życie, źródło: organizator Biegu
Zosia Łatas skończy w lipcu pięć lat. Kiedy miała dwa miesiące, zachorowała na zapalenie płuc. W wieku czterech lat jej rodzice usłyszeli od lekarzy, że Zosia cierpi na poważną chorobę - kardiomiopatię rozstrzeniową. Leczenie nie przynosiło efektów. U Zosi doszło do zatrzymania akcji serca, na oddziale intensywnej terapii spędziła dużo czasu. Lekarze zdecydowali, że niezbędna będzie transplantacja serca. Z sukcesem operacja odbyła się jesienią 2022 roku, ale to nie był koniec kłopotów, ponieważ sepsa doprowadziła do ciężkiego stanu dziewczynki. Po raz kolejny jednak wygrała walkę o życie.
– Mamy nadzieję, że od września będzie mogła pójść do zerówki – mówiła mama Zosi. W międzyczasie urodził nam się syn. Został przebadany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, na szczęście jest zdrowy.
Znane osoby wspierające Bieg po Nowe Życie
Bieg po Nowe Życie wspierają znane osoby ze świata sportu, muzyki, filmu, teatru, kabaretu. Podczas tegorocznej imprezy w Wiśle byli m.in., Katarzyna Pakosińska, Piotr Kupicha, Rafał Mroczek, Grzegorz Łomacz, Zbigniew Bródka, Piotr Żyła, Łukasz Konopka, Olga Łasak, Angelika Cichocka, Michał Olszański, Marta Kuligowska, Gromee, Aleksandra Radwan, Kamil Szymczak czy Vanessa Rojewska.
- Transplantologia to szansa na nowe życie. Poznałem tutaj osoby po przeszczepieniu narządów, widać, jak bardzo cieszą się z tego, że dostały drugą szansę – mówił Piotr Żyła.
.jpg)
fot. Piotr Żyła i inni uczestnicy Biegu po Nowe Życie , źródło: organizator Biegu
Olga Łasak, artystka kabaretowa, wokalistka i aktorka, od lat wspiera Bieg.
– Kocham ten Bieg, zawsze mam zaznaczone to wydarzenie w kalendarzu. Jestem wdzięczna za ludzi, którzy tutaj są i swoimi pięknymi historiami motywują do doceniani życia i tego, co się ma. Każdy powinien usłyszeć o transplantologii, sama zaczęłam w swoim gronie o tym rozmawiać. Słowo „transplantologia” może się wydawać trudne, ale to naprawdę może dotyczyć każdego z nas.
Siatkarz Grzegorz Łomacz zadebiutował w Biegu. - Wcześniej niewiele miałem do czynienia z transplantologią. Tutaj poznałem m.in. pana po transplantacji trzech narządów, zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Będę całym sercem wspierał tę inicjatywę – mówił.
Wśród autorytetów medycyny transplantacyjnej byli m.in.: prof. Jarosław Czerwiński, dr hab. Maciej Romanowski, prof. Roman Danielewicz, prof. Michał Grąt, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Rafał Krenke, prof. Jerzy Sieńko, prof. Małgorzata Sobieszczańska-Małek, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Karolina Kędzierska-Kapuza, prof. Michał Zakliczyński, prof. Dorota Kamińska, prof. Marek Jemielity, prof. Radosław Owczuk, prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, prof. Krzysztof Kałwak, prof. Marek Myślak, , dr Maciej Urlik, dr Bogumił Wowra, dr hab. Piotr Domagała, dr hab. Karol Wierzbicki, dr Samir Zeair, dr Anna Pszenny.
Prof. Michał Grąt (kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej), dzięki któremu m.in. wznowiono program przeszczepień wątroby od żywych dawców dorosłych, otrzymał nagrodę „Drugiego Życia” w kategorii „Osobowość polskiej transplantologii”.
- Takie pozytywne wydarzenia, które dzieją się wokół transplantologii, to zawsze duża rzecz, zachęcają do tego, by porozmawiać w domach, a to kluczowa sprawa dla tej dziedziny medycyny. Pokutuje dużo nieprawdziwych, szkodliwych mitów. Gdy rozmawiamy ze sobą w gronie przedstawicieli medycyny, osób po przeszczepieniach, to dobra okazja, by te mity obalać – mówił profesor.
Nagroda „Drugiego Życia” w kategorii „Rok w polskiej transplantologii” trafiła za przekroczenie po raz pierwszy liczby 100 przeszczepionych narządów u dzieci do Instytutu „Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka”. Przyznano także nagrody w kategoriach „Media po transplantacji” dla „Pulsu Medycyny” i „Aktywni dla transplantacji”, którą kapituła przyznała dr Zygmuntowi Kalicińskiego, kardiochirurgowi zaangażowanemu w zdobycie dla polskich pacjentów urządzenia przedłużającego możliwość transportowania pobranego serca od dawcy.
W Biegu wziął udział szef Kliniki Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. UM Cezary Piwkowski.
- Po pięciu latach udało nam się reaktywność program, w dodatku, jak mi się wydaje, z nową jakością. Mamy nowy zespół, od lipca zeszłego roku wykonaliśmy więcej transplantacji, niż wcześniej w ciągu pięciu lat funkcjonowania programu. W zeszłym roku wykonaliśmy 7 transplantacji, a w tym roku, od stycznia, 8 takich operacji. To najczęściej pacjenci z niewydolnością oddechową z powodu rozedmy płuc albo POCHP, druga grupa to osoby ze zwłóknieniami płuc – mówił prof. Cezary Piwkowski.
Profesor z poznańskiej kliniki podkreślił, że dla pacjenta ważne jest, żeby został przeszczepiony jak najbliżej domu. W momencie kwalifikacji pacjent musi mieć wykonanych wiele różnych badań, po transplantacji również musi być pod ciągłą kontrolą.
Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu jest jednym z ośrodków, gdzie wykonuje się transplantacje płuca. Pierwszy raz przeszczepienia dokonano tu w 2015 roku. Z powodu pandemii COVID-19 program został zawieszony, jednak w 2024 roku ponownie został wznowiony.
Celem Biegu po Nowe Życie jest edukacja
Najważniejszym celem Biegu po Nowe Życie jest wzrost liczby transplantacji w Polsce. Statystyki z roku na rok są bardziej pomyślne, jednak jest nadal dużo do zrobienia. Twórcy Biegu odwiedzają szkoły, organizują cykl wydarzeń Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ. W sztafetach w Wiśle uczestniczyła młodzież ze szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach w gminie Miedźna im. Zbigniewa Religi, już po raz trzeci uczestniczyli w Biegu. Opiekun uczniów Grzegorz Cudek, nauczyciel wychowania fizycznego mówił, że patron zobowiązuje. Mamy w szkole wykłady i warsztaty dotyczące zdrowia, na których poruszana jest także tematyka dotycząca transplantologii. Bardzo się cieszymy z tego, że jesteśmy zapraszani na Bieg – mówił Grzegorz Cudek.
.jpg)
Na zdjęciu Arkadiusz Pilarz, współtwórca i dyrektor Projektu Bieg po Nowe Życie, źródło: organizator Biegu