25 edycja i 100 sztafet w Biegu po Nowe Życie

25bieg (9).jpg

W sobotę, 21 września 2024 r., w Warszawie miał miejsce 25. Bieg po Nowe Życie — najważniejsze wydarzenie w Polsce promujące donacje i przeszczepy organów. W jubileuszowym Biegu, odbywającym się pod honorowym patronatem Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, udział wzięło 100 sztafet.

Na marsz z kijkami nordic walking wyruszyły w stolicy znane postaci ze świata sportu, muzyki, teatru i filmu, dawcy rodzinni, eksperci medyczni, koordynatorzy transplantologiczni, przedstawiciele mediów, partnerzy Biegu oraz organizacje wspierające to wydarzenie. Od kilku edycji aktywnie w wydarzeniu uczestniczą także uczniowie szkół średnich. W sztafetach czteroosobowych znalazły się również osoby, które żyją dzięki przeszczepom organów. Aktor Jarosław Boberek podkreślał, że to prawdziwi bohaterowie tego marszu.

Wśród maszerujących sztafet ponownie znalazła się reprezentacja naszej firmy, oficjalnego partnera 25. Biegu po Nowe Życie.

sztafeta z Telbudem.jpg
25bieg (8).jpg

fot. dwie sztafety z udziałem Telbud SA, źródło: zdjęcia udostepnione przez organizatora Biegu po Nowe Życie

 

25. edycję Biegu wygrała sztafeta prowadzona przez czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego.

Robert Korzeniowski w zwycięskiej sztafecie

źródło: zdjęcie udostepnione przez organizatora Biegu po Nowe Życie

Znane osobistości wspierające ideę transplantologii

Bieg po Nowe Życie gromadzi poparcie znanych osobistości, które promują ideę transplantologii.

Jestem na Biegu już siódmy raz. Na początku byłem sceptyczny, zastanawiałem się, czy to nie jest tylko lans, co mnie kompletnie nie interesuje. Wydarzenie to ma zwiększyć świadomość społeczną dotycząca transplantologii, widzę, że się rozrasta w dobrym kierunku — komentował aktor Mariusz Jakus.

Mariusz Jakus.jpg

fot: Mariusz Jakus, uczestnik sztafety Biegu po Nowe Życie, źródło: zdjęcie udostepnione przez organizatora

 

Inny uczestnik, Jacek Kopczyński, zachęcał, by nosić przy sobie świadectwo woli na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, podkreślając, że sam takie dokumenty posiada. Przypominał również, że można być żywym dawcą pewnych organów, jak Przemysław Saleta, który oddał nerkę swojej córce.

Reprezentantami czteroosobowych sztafet byli między innymi Przemysław Saleta, Lucyna Malec, Jarosław Boberek, Marcin Korcz, Olga Kalicka, Jolanta Fraszyńska, Paulina Chylewska, Robert Korzeniowski, Ewa Błachnio, Olga Łasak, Robert Korólczyk.

Po raz pierwszy obecni byli aktorzy: Jacek Lenartowicz, Magdalena Kumorek, Bogdan Kalus, Krystian Pesta, Łukasz Konopka, wśród sportowców pojawili się Luiza Złotkowska, Bartłomiej Bołądź, Artur Szalpuk i Damian Wojtaszek.

Wśród autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej byli między innymi profesorowie: Roman Danielewicz, Alicja Dębska-Ślizień, Artur Kamiński, Michał Grąt, Mariusz Kuśmierczyk, Piotr Kaliciński, Dorota Kamińska, Jarosław Czerwiński, Sławomir Żegleń, Magdalena Durlik, Marek Jemielity, Sławomir Nazarewski, Tomasz Jakimowicz, Joanna Raszeja-Wyszomirska, Zbigniew Włodarczyk.

25bieg (10).jpg

źródło: zdjęcie udostepnione przez organizatora Biegu po Nowe Życie

 

Historie uczestników po przeszczepieniu

Pani Barbara Kowalewska przez 20 lat żyła z diagnozą autoimmunologicznego zapalenia wątroby, która później okazała się pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych. Operacja była jej szansą na życie i teraz, pełna energii, powróciła do pracy jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Podkreślała, jak wiele osób skorzystało z organów tego samego dawcy, który uratował jej życie.

Artur Zychowicz przeszedł przeszczep wątroby 13 lat temu, będąc na pierwszym roku studiów medycznych. Ukończył studia, zdobywając specjalizację w radiologii i diagnostyce obrazowej, a obecnie pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Pan Artur ma żonę Izę, również lekarkę, oraz dwoje wspaniałych dzieci – trzyletnią córkę i rocznego syna.

Siedmioletnia Lenka z Olsztyna, która przeszła transplantację serca w 2022 roku, również wzięła udział w biegu. Jej mama, Anna Szopińska, opowiedziała o ciężkiej decyzji dawcy, która pozwoliła uratować życie jej córki oraz o stanie zdrowia jej syna.

rozgrzewka przed Biegiem.jpg

źródło: zdjęcie udostepnione przez organizatora Biegu po Nowe Życie

 

Biegowi towarzyszyły inne wydarzenia

Dodatkowe wydarzenia, które towarzyszyły Biegowi, to spotkanie "Przy kawie o transplantologii" i wernisaż wystawy zdjęć osób po transplantacjach. Dla szerzenia idei transplantologii, organizatorzy chcą pokazać tę wystawę w szkołach. Arkadiusz Pilarz, współtwórca wydarzenia, podkreślił, że to część całorocznej inicjatywy edukacyjnej.

Podczas Biegu zorganizowano także zbiórkę żywności i środków higienicznych dla ofiar powodzi na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.

---------------------

źródło informacji: komunikat prasowy organizatora Biegu po Nowe Życie

 

 

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszej strony internetowej, utrzymać sesję użytkownika po zalogowaniu i określić profil użykownika w celu wyświetlania dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij Akceptuj, jeśli nie Odrzuć.